Przedszkole Miejskie Nr 18 w Gorzowie Wielkopolskim  
jesteś tu: strona główna    pierwsze dni w przedszkolu
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

pierwsze dni w przedszkolu

Rady dla rodziców pomocne w pierwszych dniach pobytu dziecka

w przedszkolu

Gdy podejmujecie Państwo decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola, należy postawić pytanie czy przygotowane jest ono do tego. Być może po raz pierwszy pozostanie samo bez osoby bliskiej i do tego w nowym środowisku. To będzie mocne przeżycie dla dziecka i dlatego proponujemy zastanowić się, co zrobić aby dobrze przygotować do czekających je przeżyć. Warto dołożyć wszelkich starań, aby początkowe trudności były drobne i nie urosły do rangi problemu, natomiast pobyt w przedszkolu od pierwszego dnia był zapamiętany jako radosny okres w życiu.
  • Codziennie chodzenie do przedszkola musi być dla dziecka oczywistością. Jeśli zdecydowaliśmy się na przedszkole, to bądźmy w tym konsekwentni. Postawa rodziców wyrażająca wahanie- niech spróbuje, zobaczymy jest dla dziecka niekorzystna szczególnie w sytuacji, gdy przedszkole jest po prostu koniecznością.
  • Przedszkole traktować należy jak coś naturalnego i nobilitującego zarazem. Zajęcie związane z wiekiem, dorastaniem - tata chodzi do pracy, starszy brat do szkoły, a ty jesteś już taki duży, że chodzisz do przedszkola.
  • Na ranne pożegnanie w przedszkolu trzeba przeznaczyć trochę czasu, tak by odbywało się ono w spokojnej atmosferze. Nie należy płaczącego dziecka, trzymającego się kurczowo rodzica odrywać na siłę, szarpać, odpychać. Lepiej przyjść do przedszkola wcześniej i mieć czas na pozegnanie. Jeśli dziecko łatwiej rozstaje się z ojcem, o dotychczas całe dnie spędzało z mamą, niech to on właśnie odprowadza je do przedszkola.
  • Jeżeli możemy odebrać dziecko wcześniej po obiedzie - zróbmy to w tym początkowym okresie. Małe dziecko nie ma poczucia czasu. Z czasem, kiedy na dobre zaaklimatyzuje się w przedszkolu dłuższe przebywanie przestanie być problemem.
  • Badania wskazują na wyraźny związek pomiędzy przystosowaniem się małego dziecka do przedszkola, a środowiskiem, którym było do tej pory wychowywane i systemem wychowawczym stosowanym przez rodziców. Jeżeli dzieci są wychowywane w sposób racjonalny, to zakres trudności w przystosowaniu się jest wyraźnie mniejszy, a zaburzenia w reakcjach emocjonalnych funkcjach życiowych są zdecydowanie słabsze. Gorzej jest dzieciom wychowywanym zbyt liberalnie i mającym nadopiekuńczych rodziców. Przeżywają one poważne trudności w przystosowaniu się.